Πρεμιέρα με το... αριστερό στη Β’ ΕΣΚΑ για τον ΑΚΟ Άρη

Την ήττα με σκορ 73-64 γνώρισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑ ο νεοφώτιστος στην κατηγορία ΑΚΟ Άρης Χολαργού. Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της πόλης μας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, ηττήθηκε την Τετάρτη (7/10)  στο κλειστό του
Ρουφ από την Εστία Φιλίας, μετά από κακή εμφάνιση, ειδικά στην αμυντική λειτουργία. Με 50 πόντους παθητικό από το πρώτο κιόλας ημίχρονο η ομάδα των Γεωργουδάκη-Στρατίκη ήταν δύσκολο να ανατρέψει την κατάσταση και να μείνει για πολύ εντός παιχνιδιού. Οι «κιτρινόμαυρες» που είχαν και κάποιες ελλείψεις λόγω τραυματισμών προσπάθησαν στην επανάληψη να ξαναμπούν στο ματς, καταφέρνοντας εν τέλει με ένα επί μέρους σκορ 23-34 να μαζέψουν την τελική διαφορά. Την επόμενη αγωνιστική (2η), ο ΑΚΟ Άρης υποδέχεται στο «Αντώνης Τρίτσης» το Μαρούσι. Η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση του νέου πρωταθλήματος θα διεξαχθεί το βράδυ της Τετάρτης (14/10), στις 21:45.

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 73-64

Δεκάλεπτα: 38-15, 50-30, 61-46, 73-64.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Σπύρος Γεωργουδάκης-Άρτεμη Στρατίκη): Ελένη Οικονομοπούλου 6, Ειρήνη Μυρσιάδη 4, Χριστίνα Αθανασίου 4, Βάσσια Μανωλά 2, Φανή Ροΐδου 2, Μαρία Λαγού 5, Νάνσυ Γιώτα 5, Μαρία Κόρμπου 12, Κωνσταντίνα Τσότρα 9, Μαρίνα Στεφανίδου 4, Νίκη Τσιρίμπαση 5, Νικόλ Τρανούλη 6.