Πρώτος ο Δαμίρης, δεύτερος ο ΓΑΣΧ στην Ελλάδα!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε για το Γυμναστικό Αθλητικό Σύλλογο Χολαργού η αγωνιστική σεζόν 2015-2016, με τις νέες μεγάλες επιτυχίες που σημείωσαν οι αθλητές του συλλόγου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και Γυναικών, που διεξήχθη στη Λάρισα το Σαββατοκύριακο 30-31/7. Ο Τάσος Δαμίρης είναι 1ος       Πανελληνιονίκης       και
Πρωταθλητής Ελλάδος στα 200 μ., με επίδοση 21΄΄88 και 2ος Πανελληνιονίκης στα 100μ., με επίδοση 10.87, μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου από τον πρώτο νικητή, χάνοντας για λίγο το «νταμπλ». Έκανε ωστόσο το... τρεμπλ στα μετάλλια, αφού μαζί με τους Γιάννη Ζαχαρία, Γιώργο Τσιρούλη και Γιώργο Λεκκό ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και κέρδισαν το ασημένιο μετάλλιο, στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ., με επίδοση 42.08.

Και φυσικά δεν τελειώσαμε εδώ. Πανελληνιονίκες είχαμε και στα 3.000 μ. με φυσικά εμπόδια, όπου ο Γιώργος Μούκας, με επίδοση 9΄46΄΄6, κατετάγη στην 4η θέση του τελικού, ενώ ανήκει στη μικρότερη ηλικιακή κατηγορία, όπως και ο Κυριάκος Σκάρπας, που κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό των 400 μ. με εμπόδια και επίδοση 56΄΄43. Πανελληνιονίκης και η Ιωάννα Καμπαδέλη στα 100 μ. με εμπόδια, όπου για πρώτη φορά στο αγώνισμα και με πολύ καλή εμφάνιση, κατέλαβε την 6η πανελλήνια θέση στον τελικό, με επίδοση 15΄΄41.

Ο Γιώργος Μούκας αγωνίστηκε και στα 5.000 μ. και τερμάτισε σε χρόνο 16΄07΄΄12, που του έδωσε την 9η θέση. Στον τελικό αγωνίστηκε και ο Γιάννης Ζαχαρίας στα 100 μ., όπου κατέλαβε τη 10η θέση στην τελική κατάταξη, με επίδοση 11΄΄30, αν και ανήκει στη μικρότερη ηλικιακή κατηγορία, ενώ ο Γιώργος Λεκκός στα 200 μ. κατετάγη 10ος στον τελικό, με επίδοση 22΄΄64.

Στον τελικό των 100 μ. γυναικών αγωνίστηκε και η μαχητική Κωνσταντίνα Θεοδοσιάδη, που με επίδοση 13΄΄29 κατέλαβε τη 16η θέση. Στις υπόλοιπες συμμετοχές των αθλητών του ΓΑΣΧ, στα 100 μ.ο Γιώργος Τσιρούλης 11΄΄67, η Ευαγγελία Βαρβάρα 13΄΄30, η Μαρίνα Τσιρούλη 13΄΄76 και στα 200 μ. ο Γιώργος Τσιρούλης 23΄΄39.

Οι επιτυχίες όμως δεν σταματάνε εδώ, αφού με τις επιδόσεις τους και τις θέσεις που κατέλαβαν οι 6 Χολαργιώτες αθλητές, έφεραν το σύλλογο της πόλης μας στη 2η θέση στην Ελλάδα στη βαθμολογία της κατηγορίας των Νέων Ανδρών, αφού έφτασαν τους 80 βαθμούς. Πολλά  συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριές μας και φυσικά στους άξιους προπονητές τους, Σίμο Μπαρδή και Κώστα Κοκορέτση.