MA Optics

Πρατήριο Σιγαρέττων Stafilidis

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2016

«Κιτρινόμαυρο» μπλακ άουτ στην Πεύκη

Δικαίωμα για αμφισβήτηση της -ξεκάθαρης- ανωτερότητάς τους στη φετινή Β’ ΕΣΚΑ έδωσαν το βράδυ της Τετάρτης (16/11) στην Πεύκη οι γυναίκες του ΑΚΟ Άρη Χολαργού. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος οι «κιτρινόμαυρες» γνώρισαν την
πρώτη τους ήττα, λυγίζοντας στο φινάλε από τον ΑΟ Πεύκης με 45-43. Σημαντικό ρόλο ωστόσο σε αυτή την εξέλιξη έπαιξε η απουσία της Μαρίας Κόρμπου από το ματς, λόγω τραυματισμού, καθώς και η απώλεια της Δήμητρας Σταυροπούλου, η οποία χτύπησε σοβαρά την ώρα του αγώνα και αποσύρθηκε, με τα αποτελέσματα των εξετάσεων να μην έχουν γίνει ακόμη γνωστά.

Σε αυτά αν προσθέσουμε και την τραγική διαιτησία, η οποία έκανε ό,τι μπορούσε προκειμένου να μπει τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Χολαργού, με αποκορύφωμα το μη καταλογισμό φάουλ υπέρ του Άρη στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, συνθέτουμε το... παζλ μιας πολύ άσχημης βραδιάς για το σύλλογο της πόλης μας, η οποία θα πρέπει γρήγορα να ξεχαστεί.

Να σημειωθεί ότι για μία ακόμη φορά επίσημο ματς της Ένωσης Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής (ΕΣΚΑ) διεξήχθη απουσία γιατρού, κάτι το οποίο αν μη τι άλλο αποτελεί ντροπή για ολόκληρη την Ένωση.

Την επόμενη αγωνιστική (8η) ο ΑΚΟ Άρης υποδέχεται στο «Αντώνης Τρίτσης» την Ακαδημία 2008 από την Ηλιούπολη, σε μια αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016, στις 21:30.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (7η αγωνιστική)
Πεύκη - Άρης Χολαργού 45-43
Μαρούσι - Παπάγου 45-30
Παγκράτι - Δάφνη Δαφνίου 51-37
Ωρωπός - Εύνικος 53-44
Ένωση Γαλατσίου - Αχαρνής 43-33
Ακαδημία 2008 - Άγιος Θωμάς 37-56

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 45-43

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-19, 22-32, 35-36, 45-43

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Στρατίκη): Σταυροπούλου 2, Μαρίνου 4, Αθανασίου, Γρίσπου 18, Τρανούλη 12 (2 τρ.), Βερροιοπούλου, Ζάβρα 2, Κόρμπου, Τσότρα, Τσιρίμπαση 5, Τσοκανά

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (7η αγωνιστική)
1) Άρης Χολαργού 13 (6-1)
2) Ωρωπός 13 (6-1)
3) Ένωση Γαλατσίου 13 (6-1)
4) Πεύκη 11 (4-3)
5) Άγιος Θωμάς 11 (4-3)
6) Μαρούσι 11 (4-3)
7) Αχαρνής 10 (3-4)
8) Εύνικος 10 (3-4)
9) Παπάγου 10 (3-4)
10) Παγκράτι 9 (2-5)
11) Δάφνη Δαφνίου 8 (1-6)
12) Ακαδημία 2008 7 (0-7)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8η, 23/11)
Άρης Χολαργού - Ακαδημία 2008
Άγιος Θωμάς - Παγκράτι
Ένωση Γαλατσίου - Ωρωπός
Αχαρνής - Πεύκη
Δάφνη Δαφνίου - Μαρούσι
Παπάγου - Εύνικος