Τρίτη «σφαλιάρα» από τον Αμύντα (pics)

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Αμύντα τη φετινή αγωνιστική περίοδο γνώρισε την Κυριακή (4/2) στο «Αντώνης Τρίτσης» ο ΑΚΟ Άρης Χολαργού.

Ήττα στο ματς του α’ γύρου του πρωταθλήματος στο κλειστό του Υμηττού, ήττα στον νοκ άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο, ήττα και στο Νταμάρι, στο παιχνίδι του β’ γύρου της Α’ ΕΣΚΑ.

Σε τρεις αναμετρήσεις την ίδια αγωνιστική περίοδο με αντίπαλο τον Αμύντα Δάφνης-Υμηττού, ο Άρης Χολαργού μέτρησε ισάριθμες ήττες, οι οποίες του στερούν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος καθώς και τη συμμετοχή του στον τελικό του Κυπέλλου.

Την Κυριακή (4/2) οι «κιτρινόμαυρες» χρειάζονταν αποκλειστικά το ροζ φύλλο αγώνα για να συνεχίσουν να ελπίζουν στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα, με τον κόσμο να κάνει το χρέος του και να γεμίζει περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος το «Αντώνης Τρίτσης».

Ένας... κούκος όμως δεν είναι ικανός να φέρει από μόνος του την άνοιξη, με την Όλγα Σμυρναίου να πετυχαίνει μεν τους μισούς σχεδόν πόντους της ομάδας της, χωρίς ωστόσο να βρίσκει ουσιαστική συμπαράσταση.

Αν και στα 3/4 του παιχνιδιού ο αγώνας ήταν ντέρμπι, το επιμέρους 11-18 της τελευταίας περιόδου έβαλε τέλος στα όποια όνειρα της ομάδας των Σπύρου Γεωργουδάκη και Φάννυς Ροΐδου, με τον Αμύντα να γίνεται η δεύτερη ομάδα, μετά την ΑΕΚ Περιστερίου, που περνά νικηφόρα μέσα από το Χολαργό.

Επόμενος αντίπαλος (16η αγωνιστική) η Ένωση Γαλατσίου, την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018, στις 19:00, στο κλειστό του Γαλατσίου (59-40 το ματς του α’ γύρου).

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 57-64

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-6, 33-29, 46-46, 57-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Θεονάς

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σερέπα, Σμυρναίου 26 (1), Παπαδρόσου 2, Τσότρα 4, Τσοκανά, Τρανούλη 1, Πολιτοπούλου 3, Καράμπελα, Τζαμαρία 8, Σταυροπούλου 4, Τσιρίμπαση 2, Κόρμπου 7

ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη, Λιάκου): Κεμαβόρ 14 (1), Τριμέρη 3 (1), Μαργώνη 4, Καλλιώρα 11 (1), Τζέμη, Τσαγγαράκη 15, Σιδέρη 2, Σιδηροπούλου 3, Καράντζαλου, Αθανασούλια 6 (2), Ντάνου 6, Μαζαράκη