Πέρασε και από την Καρδίτσα το... τρένο του Χολαργού! (vids, pics)

Την 5η συνεχόμενη νίκη τους και 13η συνολικά, σε 16 αγωνιστικές στην Α2, πανηγύρισαν το Σάββατο (3/2) στην Καρδίτσα, παρουσία του διοικητικού τους ηγέτη, Γιώργου Δρόσου, οι παίκτες της ΑΕ Χολαργού.

Το τελικό 58-67 για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήρθε μέσω της γνωστής... συνταγής, δηλαδή της άμυνας. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χολαργός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-24, όμως στα υπόλοιπα 30 λεπτά «έπνιξε» τους γηπεδούχους με την άμυνά του (δέχθηκε μόλις 33 πόντους) και πανηγύρισε ένα ακόμη σημαντικό «διπλό».

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΧ ο Ρασάντ Μπελ με 15 πόντους και πρώτος ριμπάουντερ ο Νικόλας Παπανικολάου με 8 (7 αμυντικά, 1 επιθετικό).

Ξεχωριστή στιγμή, πριν το τζάμπολ, η βράβευση του 32χρονου γκαρντ του Χολαργού, Δημήτρη Κομποδιέτα (γέννημα θρέμμα της Καρδίτσας), από τους γηπεδούχους.

Ο Δημήτρης Κομποδιέτας επέστρεψε μετά από 15 χρόνια ως αντίπαλος στο κλειστό της Καρδίτσας και αντιμετώπισε τον ΑΣΚ αλλά και τον αδελφό του Κώστα, ο οποίος ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι πρώτος προπονητής της θεσσαλικής ομάδας.

Την επόμενη αγωνιστική (17η) ο Χολαργός υποδέχεται στο «Αντώνης Τρίτσης» το συμπολίτη ΑΣ Παπάγου (63-69 το ματς του α’ γύρου), σε μια αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018, στις 17:00.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 58-67

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 37-37, 51-51, 58-67

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης, Κοτσιμπός, Τζιοπάνος

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Τζόρτζεβιτς 11 (4 ρ.), Λεπενιώτης 1, Ψαρόπουλος 9 (2/4 τρ.), Τεπετίδης, Μαυρογιάννης 5 (7 ασ.), Αμπαράς 4 (0/4 τρ.), Καμαριώτης 9 (1/4 τρ.), Παπαδόπουλος 8, Τριχόπουλος, Θέος 11 (1/1 τρ., 14 ρ.)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 15 (2/6 τρ., 6 ρ.), Λάππας, Παπανικολάου 6 (0/5 τρ., 8 ρ.), Κόκκαλης 7 (1/3 τρ.), Παπαντωνάκος 5 (1 τρ.), Μοτσενίγος 9, Κομποδιέτας 4, Τσάμης 10 (1/4 τρ., 7 ρ., 4 ασ.), Σπυρόπουλος, Τζακόπουλος 11 (3/8 τρ.)